Antonio Cassese - Curriculum vitae#


Born in Atripalda, Italy, in 1937, passed away in Florence, October 21, 2011.

  • Professor of international law, University of Pisa (1972-74); since 1975 Professor of international law, University of Florence; Visiting fellow, All Souls College, Oxford University (1979-80); in 1987-93 professor of law at the European University Institute
  • Member of the Italian delegation to the UN Commission on Human Rights (1972-75), the UN General Assembly (1974, 1975, 1978), and the Geneva Diplomatic Conference on International Humanitarian Law (1974-77)
  • Member and Chairman, Council of Europe Steering Committee on Human Rights (1984-88); member and President, Council of Europe Committee against Torture (1989-93)
  • Judge (1993-2000) and President (1993-1997) of the UN International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia
  • Chairman of the UN International Commission of Inquiry into Genocide in Darfur (Sudan) (appointed by the UN Secretary Kofi Annan on 7 October 2004). Report delivered on 25 January 2005 online: UN doc. S/2005/60; www.un.org ).
  • Independent Expert appointed by the UN Secretary-General in September 2006, with the task of reviewing the efficiency of the Special Court for Sierra Leone (Report delivered on 12 December 2006, online: http://www.sc-sl.org/documents/independentexpertreport.pdf )
  • Co-Chairman (with M.Bedjaoui) of the Working Group of Experts on Universal Jurisdiction established by the European Union and the African Union (2008-2009)
  • Since March 2009, Judge and President of the Special Tribunal for Lebanon

Academic activities
  • Doctor in Law honoris causa, Erasmus University of Rotterdam (1998), University of Paris X (1999), University of Geneva (2000); University of Athens (2006)
  • Has lectured in Paris (Collège de France, Paris-I-Sorbonne, Paris II, Paris XIII), Cambridge (Sir Hersch Lauterpacht Lectures) ; Oxford (Sir Isahia Berlin Lectures); Gröningen (B.V.A. Röling Lectures), Brussels and Louvain ( Henri Rolin Lectures), New York (Columbia University), Boston (Harvard Law School), London (London School of Economics, Chorley Lecture)
  • Holder of the International Research Chair "Blaise Pascal" (University of Paris-Sorbonne), 2001-2002
  • Winner of the 2002 International Prize granted by the "Académie Universelle des Cultures" presided over by the Nobel Peace Prize Elie Wiesel, "for the exceptional contribution to the protection of human rights in Europe and the world" ("en reconnaissance de l'importance exceptionelle de votre contribution à la défense des droits de l'homme en Europe et dans le monde" (letter of Elie Wiesel, 13 May 2002)
  • Granted in March 2007 the Wolfgang Friedmann Award, Columbia University Law School, New York
  • Granted in November 2009 the Erasmus Prize, Erasmus Foundation, Amsterdam, together with Nuremberg Prosecutor Benjamin Ferencz
  • Granted in November 2010 the Antonio Feltrinelli prize by the Italian Accademia dei Lincei, Roma
  • Member of the Institut de droit International (since 1995)
  • Certificate of merit, American Society of International Law, 1996 (for the book "Self-determination of Peoples - A Legal Reappraisal")
  • Robert G. Storey Award for Leadership, South-Western Legal Foundation, Dallas, Texas, 1997
  • Director, Ethics Project (a three-year project financed by the European Commission and managed by the European University Institute, for high-level training of national judges and prosecutors in international criminal law, with particular reference to the International Criminal Court), 2003-2006
  • Distinguished Global Fellow, New York University School of Law, 2004
  • Received in 2005 from the Mr. C.A. Ciampi, President of the Italian Republic the highest honour ("Cavaliere di Gran Croce") for his scientific and professional achievements
  • Co-founder and honorary editor of the European Journal of International Law (published by Oxford University Press)
  • Founder and Editor-in-Chief of the Journal of International Criminal Justice (published by Oxford University Press)
Imprint Privacy policy « This page (revision-2) was last updated on Tuesday, 31. July 2012, 22:49 by Kaiser Dana
  • operated by