Jacques Poot#


Jacques Poot
Email:jpoot 'at' waikato.ac.nz
Membership Number:3352
Membership type:FOREIGN
Main Country of Residence:NEW ZEALAND
Section:ECONOMICS, BUSINESS & MANAGEMENT SCIENCES
Username:jpoot
Elected:2012
Homepage: http://www.waikato.ac.nz/nidea





Present and Previous Positions
  • since 2004 Professor of Population Economics, University of Waikato, Hamilton, New Zealand
  • 1997-2003 Associate Professor, School of Economics and Finance, Victoria University of Wellington, New Zealand
  • 1994-1997 Foreign Professor, Institute of Policy and Planning Sciences, University of Tsukuba, Japan
  • 1993-1994 Reader, School of Economics and Finance, Victoria University of Wellington, New Zealand
  • 1987-1992 Senior Lecturer, School of Economics and Finance, Victoria University of Wellington, New Zealand
  • 1982-1986 Lecturer, Department of Eonomics, Victoria University of Wellington, New Zealand
  • 1979-1981 Junior Lecturer, Department of Economics, Victoria University of Wellington, New Zealand
  • 1976-1978 Research Assistant, Faculty of Economics and Business Administration,Free University, Amsterdam, The Netherlands

Fields of Scholarship
  • Economics of population (migration, fertility, labour force, ageing)
  • Meta-analysis
  • Monopsony in local labour markets
  • The “New Economic Geography” and implications for New Zealand
  • Regional development
  • Globalisation
  • Empirical evidence for endogenous growth
  • Transportation and environmental policy
  • Housing markets
  • Forecasting

Honours and Awards
  • International Prize of Environmental Creation 2012, International Journal of Environmental Creation, Hokkaido, Japan
  • August 2010 – July 2011 Visiting Professor of the Royal Netherlands Academy of Arts and Sciences
  • 2008-2010 Member, Spinoza Prize Selection Commission, The Netherlands
  • 2008-2010 Member, Jury, EIB European Prize in Regional Science
  • since November 2009 Research Fellow, IZA – Institute for the Study of Labor, Bonn
  • since July 2007 External Research Fellow, Centre for Research and Analysis of Migration (CReAM), University College London
  • since April 2007 Affiliate, Motu Economic and Public Policy Research Trust
  • since April 2002 Elected Corresponding Member (Dutch equivalent of Honorary Fellow), Royal Netherlands Academy of Arts and Sciences
  • since 1998 Adjunct Spinoza Professor, Department of Spatial Economics, Faculty of Economics and Business Administration, Free University, Amsterdam
  • 1998-2006 Pacific Editor, Papers in Regional Science
  • 1997-1999 Elected Councillor-at-Large, Regional Science Association International
  • 1998-1999 President, Pacific Regional Science Conference Organisation
  • November - December 1991 Fellow, Netherlands Institute for Advanced Study in the Humanities and Social Sciences, Wassenaar
  • May - August 1991 Visiting Fellow, University of Utrecht
  • January - April 1991 and November 1984 - January 1985 Visiting Fellow, Australian National University
  • 1988 – 2008 Trustee of the New Zealand - Netherlands Foundation
  • August - October 1987 Claude McCarthy Fellow
  • June/July 1986 and 2004 Professional Associate, Population Programme, East-West Centre, Honolulu, Hawaii
  • 1982-1989 Member of the Population Monitoring Group of the New Zealand Planning Council
  • Winner of the 1985 Ph.D. level Dissertation Medal of the Regional Science Association (Australia and New Zealand Section)

Imprint Privacy policy « This page (revision-9) was last updated on Wednesday, 31. December 2014, 12:38 by Majkowska Katarzyna
  • operated by